Kurs 3-dniowy

O terapii


Starosłowiański Masaż Brzucha – terapia wisceralna
jest techniką terapii dysfunkcji narządów układu: żołądkowo jelitowego, układu moczowo płciowego, układu oddechowego i układu krążenia. Wyrosła ona z tradycji medycyny ludowej narodów słowiańskich. Na Ukrainie - profesor nauk medycznych, szef służb medycznych armii Ukrainy, pułkownik Władimir Wasiliewicz Baszniak - podniósł tą technikę do poziomu uniwersyteckiego i rozpoczął uczyć lekarzy i terapeutów. Na dzień dzisiejszy Uniwersytet Medyczny we Lwowie na katedrze Rehabilitacji i Medycyny Alternatywnej, pod przewodnictwem profesora nauk medycznych Łukiana Andriuka, kształci według programu zatwierdzonego przez Ministerstwo Zdrowia Ukrainy na zasadzie studiów podyplomowych lekarzy w zakresie 28 metod leczenia naturalnego. Starosłowiański Masaż Brzucha wchodzi w skład kursu akupresury brzucha. Istotą Starosłowiańskiego Masażu Brzucha, jest głęboko rozumiana profilaktyka narządów wewnętrznych jamy brzusznej. Jej celem jest rozluźnianie napięć zwanych w medycynie ludowej „spazmami”, a będących konsekwencją napięć mięśni gładkich narządów wewnętrznych, napięć otrzewnej i związanych z nimi krezek, zastojów płynów ustrojowych (krew i limfa), napięć na poziomie układu nerwowego i zaburzeń komunikacji nerwowej pomiędzy „mózgiem trzewnym”, a centralnym układem nerwowym (nerw błędny). Wszystkie te napięcia mogą tworzyć dysfunkcje - zaburzenia pracy układu żołądkowo jelitowego (bóle brzucha, zespół jelita drażliwego, niestrawność, powstawanie kamieni kałowych, wzdęcia, nadkwasotę itp.) oraz poprzez ucisk jelita grubego na otrzewną oraz boczne struktury może zaburzać pracę układu moczowo płciowego oraz płuc i serca.

O trenerze


Władysław Batkiewicz

prowadzący zajęcia jest licencjonowanym fizjoterapeutą. Terapii wisceralnej uczył się u profesora Łukjana Andrijuka z Uniwersytetu Medycznego we Lwowie oraz Władimira Nasikowskiego z Kijowa – nauczyciela terapii wisceralnej i szefa Stowarzyszenia Terapeutów Manualnych Ukrainy. Jednocześnie jest certyfikowanym wykładowcą Mikrokinezyterapii (Certyfikat wydany przez Centre de Formation a la Microkinesitherapie 13. 01. 2014 roku).

Dlaczego warto

nauczyć się Starosłowiańskiego Masażu Brzucha?

Najbardziej istotnym elementem Starosłowiańskiego Masażu Brzucha – Funkcjonalnej Terapii Trzewi jest praca z poziomu koherencji serca połączona z techniką ześrodkowania oraz techniką mikronaprężenia. Połączenie doświadczeń własnych jak i wieloletnich badań przeprowadzonych przez Katedrę Empatii na Uniwersytecie Stanforda, kierowanej przez profesora Jamesa Doty a współpracującej z Instytutem HeartMath, kierowanym przez Doc’a Childre pozwoliło na wypracowanie metodyki, w wyniku której w zdecydowany sposób rośnie potencjał elektromagnetyczny terapeuty jak i pacjenta. Jest ona w 100% oparta na zjawiskach fizjologicznych.

Pozwala to w krótkim czasie rozluźnić pacjenta na poziomie somatycznym jak i emocjonalnym i dzięki temu doprowadza do ustępowania dysfunkcji mogących wywoływać pozorne objawy chorobowe. Łagodzi przebieg wielu chorób pobudzając w organizmie fizjologiczne mechanizmy samouzdrawiania.
- Poprawia pracę pęcherzyka żółciowego co zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych. Poprawia pracę wątroby oraz trzustki. Poprzez rozluźnianie zwieracza Oddiego reguluje wpływ żółci i soku trzustkowego do dwunastnicy, przez co poprawia pracę jelita cienkiego i grubego, pozytywnie wpływając na cały proces trawienia.
- Stosowana z wyprzedzeniem zapobiega powstawaniu stanu zapalnego wyrostka robaczkowego.
- Poprawia pracę nerek i pęcherza moczowego.
- Narządy wewnętrzne połączone są powięziowo z poszczególnymi Segmentami Ruchowymi Kręgosłupa. Rozluźnianie tych połączeń wpływa w bezpośrednio na poprawę kondycję całego kręgosłupa.
- Rozluźnianie jelit cienkiego i grubego (powstaje z nich około 95% serotoniny, znajduje się w nich około 80% komórek odpornościowych), wpływa na poprawę kondycji psychicznej pacjenta oraz na stan jego zdrowia.

Terminy i program


Rozwinięciem metody Starosłowiańskiego Masażu Brzucha w oparciu o aktualną wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii oraz patologii jest Funkcjonalna Terapia Trzewi.